Towarzystwo Edukacji Patriotycznej im. gen. Karola Ziemskiego

Edukacja

Gry i zabawy historyczne dla każdegoGry i zabawy edukacyjne

Towarzystwa Edukacji Patriotycznej im. gen. Karola Ziemskiego

Dla każdego w każdym wieku bo na naukę nigdy nie jest zbyt późno.
Pogrzeb chorążego Antoniego Dołęgi ps "Znicz"

W Trzebieszowie k/Łukowa odbył się pogrzeb chorążego Antoniego Dołęgi ps "Znicz", żołnierza kampanii wrześniowej, AK i Zrzeszenia WiN. Ostatni Niezłomny-Wyklęty, dzięki ofiarności wielu mieszkańców powiatu łukowskiego, ukrywał się przez 37 lat. Nigdy się nie ujawnił, zmarł w 1982 r. Pochowany został potajemnie przez swoich współtowarzyszy z oddziału partyzanckiego, bez ceremonii pogrzebowej. 19 listopada 2017 r., po 35 latach, z asystą kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego spoczął na cmentarzu w Trzebieszowie.

Więcej informacjiKoncert "Pieśń Niepodległa"

W 99 rocznicę odzyskania niepodległości w kościele parafialnym MNP Królowej Polski w Nasutowie odprawiona została uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny. Mszę celebrował proboszcz, ks. Adam Buczyński. Poczty sztandarowe wystawili: Szkoła Podstawowa im. Kardynała S. Wyszyńskiego, OSP Nasutów i nasutowskie "Ćwieki 1863 r."

Więcej informacjiByło... nie minęło. Spotkanie z historią.

W dn 21-22 października 2017 r. na terenie Targów Lublin odbyła się druga edycja wydarzenia "Było… nie minęło" - Spotkanie z historią. W jednym miejscu można było spotkać rycerzy spod Grunwaldu, husarię króla Jana III Sobieskiego, powstańców styczniowych, żołnierzy I i II wojny światowej. Spotkanie przygotowano pod patronatem red. Adama Sikorskiego i jego autorskiego programu TVP Historia. Nasze Towarzystwo Edukacji Patriotycznej przygotowało obozowisko powstańców styczniowych. Pokazaliśmy również etiudy teatralne: "Kryptonim kwiaciarka, czyli odbicie więźnia" i "Pożegnanie powstańca".

Więcej informacjiMarsz pamięci bohaterów powstania styczniowego

Marsz pamięci bohaterów powstania styczniowego zorganizowała Szkoła Podstawowa im. Mieczysława Romanowskiego z Józefowa z udziałem Ćwieków 1863 r. z Nasutowa.

Mieczysław Romanowski, 1833 - 1863, poeta, kapitan wojsk powstania styczniowego. Poległ w bitwie pod Józefowem roztoczańskim. Jego imię nosi szkoła podstawowa. 24 kwietnia 2017 r. szkoła jego imienia zorganizowała rajd przez roztoczańskie lasy z Górecka Kościelnego do Józefowa.

Patronat nad rajdem objęło Towarzystwo Edukacji Patriotycznej im. gen. Karola Ziemskiego.

Więcej informacjiPiknik Historyczny

Spektakularny przejazd kolumny samochodów pancernych II Korpusu gen. Władysława Andresa oraz barwne widowisko plenerowe z czasów powstania styczniowego były głównymi atrakcjami Pikniku Historycznego w Nasutowie k/Lublina. W sobotę 27 maja 2017 r. do Domu Nasutów przybyli miłośnicy przygody by spotkać się z żywą historią. Między innymi: warsztaty „Światło witraży”, pokazy kunsztu kowalskiego, militarna grza terenowa, przejażdżki wozami konnymi, pokaz zabytkowych samochodów służących w kampanii włoskiej II Korpusu, militaria używane przez powstańców listopadowych i styczniowych, widowisko plenerowe pt.: „Tajemnica powstańczego skarbu”...

Więcej informacji"ĆWIEKI" W TVP

Oddział nasutowskich ćwieków uczestniczył w emitowanym "na żywo" ogólnopolskim programie telewizyjnym. 12 lutego 2017 r. TVP 3 przygotowała godzinny program o edukacji historycznej i wychowaniu proobronnym.

Więcej informacji


"Rozstrzelany świt"
Piotra Apolinarskiego

Zapraszamy na wernisaż "Rozstrzelany świt" Piotra Apolinarskiego, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, 23 stycznia 2017 godz. 18.00. Wystawa fotografii „Rozstrzelany świt" to relacja Piotra Apolinarskiego obrazująca wydarzenia ostatnich miesięcy w Syrii i Iraku. Fotoreporter odwiedzał kilkakrotnie obszary objęte konfliktem oraz obozy dla uchodźców w Libanie, Iraku i Turcji .

Więcej informacji


Obozowisko Powstańców 1863

Trwająca 4-5 godzin prezentacja życia powstańców styczniowych zawiera elementy dydaktyczne dla dzieci i młodzieży obrazujące m.in.: codzienne obowiązki, rozbijanie namiotów z XIX w., przygotowanie posiłków, szkolenie, musztrę, naukę gry na tarabanach, pierwszą pomoc, rekrutacje, prezentacje sztandarów i rodzajów broni w tym strzelców, kosynierów, jazdę.

Więcej informacji


Powstańcza potyczka '63

Edukacyjna gra terenowa dla młodzieży szkolnej. Scenariusze przygotowane dla różnych grup wiekowych - edukacja, emocje, przygoda. Udział w tym przedsięwzięciu to gwarantowane emocje, edukacja i przygoda. W programie przewidujemy: leśne podchody, zadania zręcznościowe, zagadki i quizy, budowanie zespołu, kostiumy z epoki...

Więcej informacji


Historyczne inscenizacje

Przeczytać to rzecz cenna, ale zobaczyć na własne oczy, poczuć ten klimat, zapach prochu, usłyszeć szczęk oręża to zupełnie inne przeżycie. Temu służą organizowane przez nas inscenizacje historyczne odwołujące się m.in. do czasów Powstania Styczniowego. Udział w nich jest lekcją żywej historii która na długo zapada w pamięć.

Więcej informacji


Domowe Smaki

Patriotyzm to nie tylko pamięć o wydarzeniach i ich bohaterach, ale też o tradycji przodków - także tej kulinarnej. Od 2012 organizujemy konkurs "Domowe Smaki" w którym szukamy i nagradzamy potrawy których receptury przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży, bo któż jak nie oni będą musieli zachować od zapomnienia domowy smak potraw swoich dziadów. Setki uczestników i dziesiątki nagrodzonych dają gwarancję, że jeszcze długo będziemy cieszyli podniebienie polskimi specjałami. Zapraszamy do udziału!

Więcej informacji


Proklamacja na Rzecz Obronności

"W duchu najlepszych tradycji odpowiedzialności obywatelskiej, w trosce o bezpieczeństwo naszych rodzin, Miasta Lublina, Ziemi Lubelskiej i całej Rzeczypospolitej Polskiej osobiste zaangażowanie i reprezentowanych przez nas organizacji we wspieraniu działań na rzecz obronności, w tym aktywną pomoc w tworzeniu i promocji obrony terytorialnej, w budowanie szerokiej koalicji środowisk, którym bliska jest idea wspomagania obronności, we współpracę w patriotycznym wychowaniu dzieci i młodzieży." To fragment proklamacji środowisk lubelskich na rzecz obronności

Więcej informacji
Hej, fajfry, tambory!
Na pola, na bory
Niech bagnet jak piorun się wije!
Sztandary rozwinąć
I pobić lub zginąć!
A matka Ojczyzna niech żyje!

Wincenty Pol,
"Werbel"